Nikkei Asia informuje, że firma Apple nawiązuje jeszcze bliższe partnerstwo z Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Rozszerzenie współpracy ma tym razem zaowocować powstaniem modułów 5G, które trafią do nowych smartfonów spod znaku nadgryzionego jabłka.

Coraz więcej doniesień wskazuje na to, że gigant z Cupertino już w 2023 roku zastosuje moduły 5G własnej konstrukcji. Qualcomm, który jest jednym z głównych graczy na rynku, produkuje takie komponenty między innymi na potrzeby całej serii smartfonów Apple iPhone 13.

Parnerstwo Apple z TSMC

tim cook 5g apple

fot. Apple

Nowe moduły 5G od Apple mają zostać wyprodukowane w 4-nanometrowym procesie. Rewelacje potwierdziły póki co łącznie cztery osoby zaznajomione z całą sprawą. Inżynierowie z Cupertino opracowują też aktualnie na przykład specjalny moduł zarządzania energią.

Apple już od kilku lat próbuje zmniejszyć swoją zależność od firmy Qualcomm i ma zamiar uzyskać większą kontrolę nad produkcją istotnych komponentów półprzewodnikowych. Warto przypomnieć, że w 2019 roku obie te amerykańskie firmy zakończyły zaciętą batalię prawną. Qualcomm potwierdził też niedawno, że w 2023 roku udział jego modemów 5G w smartfonach Apple spadnie do około 20 procent.

Gigant z Cupertino chce uniezależnić się od firmy Qualcomm

apple qualcomm 5g x60

fot. Qualcomm

Tego typu moduły mają ogromne znaczenie z punktu widzenia jakości rozmów oraz szybkości transmisji danych. Ten segment jest zdominowany przez producentów takich jak Qualcomm, MediaTek oraz Huawei Technologies. Co ciekawe, dział modemów 5G firmy Intel w 2019 roku przejęło właśnie Apple.

TSMC produkuje aktualnie procesory z serii A (dla smartfonów iPhone) oraz M1. Nikkei informuje, że w Cupertino pracuje spora liczba inżynierów TSMC, którzy ściśle współpracują z zespołami przedsiębiorstwa kierowanego przez Tima Cooka. Mówi się też o tym, że już w 2023 roku na pokładzie niektórych iPadów znajdziemy układy 3 nm.

źródło: asia.nikkei.com

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *