Apple oraz Google dalej wspólnie działają na rzecz walki z Koronawirusem. W zeszłym tygodniu odbyła się wstępna prezentacja ich API. Teraz możemy zobaczyć jak mógłby wyglądać interfejs aplikacji Covid – 19.

Apple oraz Google wypuścili przykładowy kod, który może zostać wykorzystany przez deweloperów pracujących nad aplikacjami dotykającymi Covid. Słowem przypomnienia, dwóch amerykańskich gigantów wspólnie wypuszcza API, które pozwoli krajom tworzyć aplikacje określające, czy mieliśmy styczność z osobą zarażoną.

Dzięki temu ma być możliwość większej kontroli nad rozprzestrzenianiem wirusa, a my dostaniemy informację, czy w ostatnim czasie przebywaliśmy w miejscu, w którym przebywały osoby chore. Wszystko ma być przygotowane z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Czego oczekują zarówno Google jak i Apple.

„Dzisiaj Apple i Google zapewniają programistom nowe zasoby, które pomagają im tworzyć aplikacje do powiadamiania o narażeniu na wirusa, w tym interfejsy użytkownika (UI) i przykładowy kod dla systemów iOS i Android” – podały firmy we wspólnym oświadczeniu. „Ponieważ Google i Apple nie będą budować aplikacji, te aktualizacje są częścią ciągłych wysiłków firm mających na celu wsparcie programistów tworzących te aplikacje w imieniu organów ds. zdrowia”.

Firmy wystosowały również wymagania względem deweloperów, które muszą być spełniony, aby ich aplikacje mogły zostać opublikowane w App Store oraz Google Play:

  • Aby móc korzystać z aplikacji, należy uzyskać zgodę użytkownika
  • Aplikacje muszą osobno uzyskać zgodę na udostępnienie pozytywnego wyniku testu
  • Muszą zebrać minimalną, niezbędną ilość danych
  • Programiści mogą wykorzystywać te dane tylko do reagowania na COVID-19
  • Aplikacje nie mogą uzyskać dostępu do usług lokalizacji

Poza tym, obie firmy oczekują, że aplikacje zostaną stworzone przez rządowy organ zdrowia publicznego lub dla niego i można ich używać tylko w celu reagowania na COVID-19. Ponadto korzystanie z interfejsu Apple / Google API „będzie ograniczone do jednej aplikacji na kraj w celu promowania dużej liczby użytkowników i uniknięcia fragmentacji”.

Obie firmy zdają sobie sprawę, że część krajów odrzuciła ich propozycje i zadeklarowali, że będą gotowi do pomocy, jeśli okaże się potrzebna.

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Jedna myśl na temat “Apple oraz Google pokazują jak może wyglądać aplikacja Covid-19

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *