Firma Apple pracuje obecnie nad nowymi sposobami wykrywania i diagnozowania depresji, stanów lękowych oraz zaburzeń funkcji poznawczych. Pomóc ma w tym iPhone i zbierane za jego pomocą dane.

Producent prowadzi aktualnie szeroko zakrojone badania we współpracy z fachowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA). Źródłem wiedzy są smartfony Apple iPhone połączone z inteligentnymi zegarkami Apple Watch. W pracach badawczych bierze udział 3000 wolontariuszy, których stan psychiczny jest stale monitorowany. 

woman relax phone

fot. Pexels

Apple skupia się nie tylko na zdrowiu fizycznym

Zaawansowane pomiary obejmują między innymi analizę mimiki twarzy, badanie akcji serca, częstości oddechów oraz wzorców snu. Przetwarzanie danych ma się ponadto odbywać bezpośrednio na urządzeniu, bez konieczności przesyłania ich na serwery giganta z Cupertino.

Raport opublikowany w ostatnim czasie przez The Wall Street Journal wskazuje na całkiem ciekawy fakt. Naukowcy będą bowiem porównywać dane zebrane z czujników smartfonów i zegarków z informacjami pochodzącymi z ankiet wypełnianych przez uczestników programu badawczego. 

iPhone będzie analizować zdrowie psychiczne?

apple healthkit

fot. Apple

Jeśli dane zebrane w trakcie badań będą się pokrywały z objawami depresji lub stanów lękowych, firma Apple będzie z całą pewnością chciała dodać do swoich produktów kolejną funkcjonalność. Jej zadaniem będzie między innymi ostrzeganie użytkowników w momencie, gdy zidentyfikuje oznaki zaburzeń psychicznych. Może się to okazać przełomowe, gdyż wczesne wykrycie podobnych problemów w dłuższej perspektywie znacznie poprawi jakość życia.

Apple wraz ze swoimi partnerami znajduje się obecnie na wczesnym etapie prac. Minie zatem co najmniej kilka lat, zanim funkcja monitorowania zdrowia psychicznego trafi do urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka. Nie ma też oczywiście żadnej gwarancji, że wyniki prowadzonych obecnie badań pozwolą na upublicznienie tego rozwiązania.

Eksperymenty przeprowadzone w przeszłości wykazały też, że osoby z pewnymi schorzeniami używają sprzętów elektronicznych w pewien specyficzny sposób. Programiści z całą pewnością będą chcieli na podstawie wzorców opracować algorytmy służące do analizowania zdrowia psychicznego.

źródło: engadget.com

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *