Dom solarny powstanie w ramach konkursu Solar Decathlon China 2021. Wydział Energetyki i Paliw AGH został zaproszony do współpracy przy realizacji konkursowego projektu przez Chiński Uniwersytet Górnictwa i Technologii (China University of Mining and Technology).

Głównym zadaniem zespołu z AGH jest zaprojektowanie strony energetycznej domu. Uczelnia odpowiada także za poszukiwanie partnerów z jednostek badawczych, firm oraz osób związanych z nowoczesnym budownictwem.

„Projekt jest ambitny” – powiedział PAP Paweł Wajss, członek zespołu AGH. Jak wyjaśnił, prace – m.in. modelowanie, testowanie, konstruowanie, formalności, budowa – potrwają rok. W jesieni przyszłego roku budynek stanie w miejscu docelowym, czyli w Zhangjiakou – mieście, w którym znajdzie się kompleks mieszkalny dla uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.

Dom, który będzie zasilany jedynie energią słoneczną, ma zająć 4-arową działkę, musi mieć jedną kondygnację, a jego powierzchnia ma wynieść od 120 do 150 m kw. Powstanie w technologii umożliwiającej rozłożenie i złożenie go.

„Będzie miał wiele urządzeń helioaktywnych, paneli słonecznych, kolektorów, ale nie będą one mogły negatywnie wpływać na estetykę, która w konkursie również jest oceniana” – powiedział członek zespołu AGH. Wszystkie urządzenia wewnątrz domu także będą zasilane energią słoneczną – nie tylko w dzień, ale i w nocy, stąd ważny będzie – jak wyjaśnił naukowiec – system akumulacji.

Nazwa konkursu wskazuje, że jest on „słonecznym dziesięciobojem” (solar decathlon – pol. słoneczny dziesięciobój) – gotowe budynki będą oceniane w 10 różnych kategoriach, takich jak m.in. wydajność energetyczna, potencjał rynkowy, wygoda, przyjazność środowisku.

Domy zbudowane na konkurs staną w Chinach i będą służyć jako element kompleksu mieszkalnego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. Budynki będą także laboratoriami i modelami do analizy w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego.

Krakowski zespół rozpoczął już pierwszy etap prac, czyli modelowanie i testowanie systemów energetycznych mających swoje zastosowanie w obiekcie. Projektuje m.in. panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, układy dystrybucji ciepła i chłodu czy oświetlenia. Efektem końcowym prac ma być zoptymalizowany dom przyszłości, w którym jak najmniejszym kosztem możemy wytworzyć jak najwięcej energii.

Konkurs budowania domów solarnych odbywa się cyklicznie na sześciu kontynentach. Polsko-chińska ekipa będzie rywalizować z kilkunastoma innymi drużynami z całego świata.

AGH jest pierwszą uczelnią z Polski biorącą udział w globalnej serii konkursów Solar Decathlon.

Zespół z AGH liczy obecnie dziewięć osób i wciąż poszukuje chętnych do współpracy przy projekcie. Zainteresowanych odsyła do strony: https://solardecathlon.pl. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

Źródło i zdjęcia: Nauka w Polsce


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *